Results 1 to 12 of 12

Thread: Math help

  1. #1
    Unregistered User sk gyal's Avatar sk gyal is offline
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    arl bout
    Posts
    5,784
    Credits
    1,013,107

    Math help

    Can someone please help me solve some math problems?? Thanks!!

    The first one:

    Coin..............Thickness (mm)......Weight (g)
    penny...............1.55....................2.5
    nickel................1.95....................5.0
    dime.................1.35....................2.13
    quarter..............1.75....................5.67

    The average American adult male is 5 feet 9 inches and weighs 175 pounds. For the average male, which is worth more: his weight in pennies or his height in quarters? Show all working.

  2. #2
    Unregistered User sk gyal's Avatar sk gyal is offline
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    arl bout
    Posts
    5,784
    Credits
    1,013,107
    help!!!

  3. #3
    ~Q~
    Enjoyin de lime ~Q~'s Avatar ~Q~ is offline
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    yuh too fast
    Posts
    2,344
    Credits
    1,519,059
    Convert the height (5'9") to mm, divide by the thickness of the quarter, then multiply that figure by the value of that coin.

    Convert the weight (175 lbs) to grams, divide by the weight of the penny, then multiply that figure by the value of the penny.

  4. #4
    sharkie
    Guest
    you need to know conversions.


    there are approx. 2.2 lbs in a kg...and the quaters are measured in grams. 1000 g =1 kg

    175lbs = 79.5 kg = 79500 grams = 51,290 pennies


    1 inch= 25.4 mm
    5'9 = 69 inches= 1762.6mm= 1007 quarters


    pennies win.
    Last edited by sharkbait; 07-10-2005 at 07:08 PM.

  5. #5
    Unregistered User sk gyal's Avatar sk gyal is offline
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    arl bout
    Posts
    5,784
    Credits
    1,013,107
    Thanks!!!!

  6. #6
    Unregistered User sk gyal's Avatar sk gyal is offline
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    arl bout
    Posts
    5,784
    Credits
    1,013,107
    One more

    A family is going away for the weekend and will be leaving their dog at the kennel. The kennel will charge a flat rate of $60 plus 40 cents per ounce of food the dog eats. Make a model for this situation and write an equation that gives the cost for keeping the dog at the kennel. Clearly indicate what the dependent and independant variables represent and remember to state the units.

    All I can figure out so far is the equation. I think it is C=.40f+$60

  7. #7
    sharkie
    Guest
    Quote Originally Posted by sk gyal
    One more

    A family is going away for the weekend and will be leaving their dog at the kennel. The kennel will charge a flat rate of $60 plus 40 cents per ounce of food the dog eats. Make a model for this situation and write an equation that gives the cost for keeping the dog at the kennel. Clearly indicate what the dependent and independant variables represent and remember to state the units.

    All I can figure out so far is the equation. I think it is C=.40f+$60
    you're right, the cost will be equal to $60plus .40 cents per oz.


    the only other thing i think you could do is use a couple numbers to show that it works. mayve you could have a cost...and find out how much he ate and what not. a d jus show that "f" is measured in oz

  8. #8
    Kiz
    Registered User Kiz's Avatar Kiz is offline
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    On top yuh man
    Posts
    29,572
    Credits
    1,044,600
    Quote Originally Posted by sk gyal
    One more

    A family is going away for the weekend and will be leaving their dog at the kennel. The kennel will charge a flat rate of $60 plus 40 cents per ounce of food the dog eats. Make a model for this situation and write an equation that gives the cost for keeping the dog at the kennel. Clearly indicate what the dependent and independant variables represent and remember to state the units.

    All I can figure out so far is the equation. I think it is C=.40f+$60

    De family should feed de dog b4 they leave tie him to ah tree and pray God he alive when they reach back and tek the $60 and buy roti and solo

  9. #9
    Unregistered User sk gyal's Avatar sk gyal is offline
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    arl bout
    Posts
    5,784
    Credits
    1,013,107
    Quote Originally Posted by Trinikiz
    De family should feed de dog b4 they leave tie him to ah tree and pray God he alive when they reach back and tek the $60 and buy roti and solo



    stop it, this is a serious thread

  10. #10
    Unregistered User sk gyal's Avatar sk gyal is offline
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    arl bout
    Posts
    5,784
    Credits
    1,013,107
    Quote Originally Posted by sharkbait
    you're right, the cost will be equal to $60plus .40 cents per oz.


    the only other thing i think you could do is use a couple numbers to show that it works. mayve you could have a cost...and find out how much he ate and what not. a d jus show that "f" is measured in oz
    Thanks. What are the dependant and independant variables?

  11. #11
    sharkie
    Guest
    Quote Originally Posted by sk gyal
    Thanks. What are the dependant and independant variables?
    ummmmm....hard to explain

    in this case, f is the independent variable and C is the dependent variable because the way C changes depends on the way f changes. try and tink about it.

  12. #12
    Unregistered User sk gyal's Avatar sk gyal is offline
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    arl bout
    Posts
    5,784
    Credits
    1,013,107
    Quote Originally Posted by sharkbait
    ummmmm....hard to explain

    in this case, f is the independent variable and C is the dependent variable because the way C changes depends on the way f changes. try and tink about it.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •